Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wittus/ftp/ciecielaserem/wp-includes/media.php on line 1176
ciecie_laserem Bud-expert produkcja śląsk

historia


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wittus/ftp/ciecielaserem/wp-includes/media.php on line 1176

Historia

banner1

Laser to generator promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej.

Nazwa jest akronimem od LightAmplification by Stimulated Emission of Radiation — Wzmocnienie Światła Poprzez Wymuszoną EmisjęPromieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne – trudne lub wręcz niemożliwe właściwości do osiągnięcia w innych typach źródeł promieniowania. Jest spójne w czasie i przestrzeni, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W laserze łatwo jest otrzymać promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym, wąskim obszarze widma. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie i bardzo krótki czas trwania impulsu.

 • Często podaje się datę 1954 skonstruowania masera, pierwszego wzmacniacza kwantowego.
 • W 1957 Gordon Gould ogłosił pomysł (jak też i nazwę) lasera, równolegle z niezależnymi pracami nad maserami optycznymi (Arthur Leonard Schawlow, Charles Townes).
 • Pierwszy laser (rubinowy) zbudował i uruchomił 16 maja 1960 roku TheodoreMaiman, ośrodkiem czynnym był kryształ korundu domieszkowany chromem – rubin.
 • W roku następnym Snitzer uruchomił laser na bazie szkła neodymowego, a w roku 1964 Gaisik i Karkos skonstruowali laser na bazie granatu itrowo-glinowego domieszkowanego neodymem. Wtedy też irański fizyk, Ali Javan, zbudował pierwszy laser helowo-neonowy.
 • Nagroda Nobla z fizyki – 1964 – N. G. Basow i A. M. Prochorow (ZSRR) oraz C. H. Townes (USA) za prace będące podstawą działania laserów i maserów
 • W tym samym roku zbudowany został pierwszy laser półprzewodnikowy z pompowaniem diodowym.
 • W latach 1967-69 Bagdasarow i Kamiński zbudowali laser na bazie kryształu perowskitu itrowo-glinowego domieszkowanego neodymem, a Homer, Linz i Gabbe wykorzystali fluorek litowo-itrowy (YLF).
 • Kilka lat później (w 1979 roku) skonstruowano laser z przestrajaniem częstotliwości na krysztale aleksandrytu, a w roku 1982 Moulton zaprezentował laser, w którym ciałem roboczym był szafir domieszkowany jonami tytanu (w żargonie nazywany skrótowcem tikor od ti – tytan i kor – korund).
 • Pierwszy polski laser powstał w Wojskowej Akademii Technicznej w 1963 (laser gazowy He-Ne, generujący promieniowanie podczerwone).
 • [box type=”info”] źródło – wikipedia.pl/[/box]
 • więcej na cięcie laserem

Przełomem w zastosowaniu laserów do obróbki metali było zbudowanie laserów molekularnych CO2, mających moc rzędu 0,5÷10 kW i mogących pracować w sposób ciągły, który polega na nieprzerwanym generowaniu promieniowania, przez co czas jego oddziaływania na metal jest znacznie dłuższy . Technika laserowa stosowana jest do cięcia blach o grubości do 6 mm [1]. Nowoczesne lasery tną z prędkością do 25 m/min, zaś posuw jałowy wynosi do 55 m/min.

[box] Cięcie strumieniem wody jest technologią stosunkowo nową . Dużym krokiem w jej rozwoju było skonstruowanie w 1983 roku pierwszej maszyny tnącej wodą z dodatkiem środków ściernych. Rozwiązanie to umożliwiło cięcie większości materiałów o znacznej grubości. Wiele gałęzi przemysłu, w tym lotniczy, samochodowy i metalowy, wykorzystuje maszyny do cięcia wodą ze względu na niepodważalne zalety tego procesu, wśród nich:[/box]

– uniwersalność zastosowania – możliwość cięcia za pomocą jednego urządzenia nieograniczonej ilości różnych materiałów,

– wspomniany już, brak bezpośredniego styku obrabianego przedmiotu z narzędziem,

–  brak stref oddziaływania cieplnego – nie obserwuje się w związku z tym zmian struktury materiału, hartowania miejscowego, naprężeń wewnętrznych materiału, indukowania mikropęknięć,

– bardzo dobra jakość powierzchni rozdzielenia (krawędzi ciętej),

–  łatwość automatyzacji procesu i sterowania (integracji z robotami i systemami komputerowymi),

– duża prędkość cięcia (do kilkudziesięciu m/min) i wysoka wydajność,

–  ekologiczność procesu (cięcie odbywa się wodą i piaskiem).