Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wittus/ftp/ciecielaserem/wp-includes/media.php on line 1176
ciecie_woda4

cięcie wodą


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wittus/ftp/ciecielaserem/wp-includes/media.php on line 1176

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wittus/ftp/ciecielaserem/wp-includes/media.php on line 1176

Cięcie wodą

ciecie_woda4Cięcie materiałów (szczególnie metalu) wodą nie należy do najtańszych technologii, aczkolwiek jest popularne ze względu na swoje niepodważalne zalety . Skrawany materiał nie podlega mechanicznym przeciążeniom i oddziaływaniom termicznym, a uzyskany  półfabrykat nie potrzebuje dalszej obróbki. Po tym procesie uzyskujemy produkt – materiał o niezmienionych własnościach fizyko-chemicznych. Ponadto strumieniem wody możemy ciąć wszystkie gatunki stali.

Cięcie wodą jest procesem ubytkowym. Odbywa się przez skierowanie bardzo wąskiego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, który skupia całą swoją energię na niewielkiej powierzchni materiału ciętego, usuwa materiał na swojej drodze i dokonuje przecięcia. Energia kinetyczna strumienia jest przekształcana w pracę dekohezji materiału. Szerokość szczeliny po cięciu wynosi 0,2 do 1,5 mm, a szybkość strumienia wody u wylotu
dyszy dochodzi do 1.000 m/s. Uzyskiwane ciśnienie wynosi około 400 MPa, w zależności od użytej pompy. Cięcie wodą zdecydowanie różni się od pozostałych metod tym, że odbywa się na zimno – temperatura procesu nie
przekracza 40 oC .
Technologia cięcia strumieniem wody opisywana jest jako technologia przyjazna środowisku, ponieważ:

 • – do napędu urządzenia wykorzystywana jest energia elektryczna;
 • – do cięcia używana jest woda (tylko specjalnie uzdatniona i przefiltrowana);
 • – proces cięcia wspomaga naturalny piasek (minerał garnetu);
 • – podczas cięcia nie powstają żadne szkodliwe substancje, gazy itp.;
 • – odpady po cięciu są łatwe do segregacji, a tym samym – przystosowane do segregacji profesjonalnej.

Cięcie wodą idealnie nadaje się dla obróbki materiałów trudno obrabialnych innymi metodami, dla produkcji jednostkowej lub krótkoseryjnej. Jak wspomniałem, powierzchnia (przekrój) cięcia w większości przypadków nie wymaga dalszej obróbki. Technologia cięcia strumieniem wody pozwala na obróbkę materiałów o różnej grubości – maksymalna grubość uzależniona jest od wielu czynników, niemniej np. stal nierdzewną można ciąć do grubości 90 mm – 180 mm. Z uwagi na koszt medium roboczego, technologia cięcia wodą jest kosztowna zarówno dla klientów, jak i firm oferujących w/w usługę.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż:ciecie_woda3

 •  jest to bardzo wolna metoda (można przyjąć prędkości cięcia od 1mm/min dla materiałów ciętych o grubości powyżej 100mm i większych „twardych” do prędkości około 2500 mm/min i więcej dla materiałów cienkich i „miękkich”)
 • nie ma polskich producentów maszyn do ciecia wodą, a tym samym materiały eksploatacyjne (uszczelnienia, dysze, części zamienne itp.), z zasady bardzo precyzyjne i wykonane z drogich komponentów, są naturalnie bardzo drogie w zakupie.

Ważnym zagadnieniem w tej metodzie obróbki materiału jest recycling ścierniwa, który polega na ciągłym odbiorze ze stołu wodnego plotera masy po cięciu (piasek ścierny, drobiny materiału ciętego, woda), podanie tej masy do wstępnej segregacji (odseparowanie odpadu o granulacji poniżej ca 80 mikronów), następnie osuszeniu pozostałej masy i dalszej segregacji na czysty piasek ścierny o granulacji 80 – 100 mikronów oraz pozostały odpad. Woda z procesu recyklingu powraca do stołu wodnego.

Główne zalety cięcia laserem

 • – wspomniana wysoka jakość krawędzi ciętej,
 • – wysoka precyzja procesu cięcia,
 • – uniwersalność zastosowania,
 • – możliwość cięcia twardych materiałów o znacznej grubości,
 • – koszt cięcia – niższy od cięcia laserowego w przypadku cięcia elementów o grubości powyżej 4-5 mm, niższy od cięcia i obrabiania metodą tradycyjną,
 • – krótki okres realizacji od momentu otrzymania projektu,
 • – niska temperatura procesu – max 40°C (eliminuje to ryzyko zmian w strukturze materiału, nie przypala krawędzi elementu wycinanego).

—————————————————————-

Materiały, które można obrabiać za pomocą technologii cięcia wodą, to: stale węglowe, nierdzewne, kwasoodporne, narzędziowe, trudnościeralne typu Hardox, Xar, pancerne, blachy platerowane; metale kolorowe:

Cięcie wodą na przecinarce OMAX – technologie BudExpert Gliwicealuminium, miedź, mosiądz itp., tytan, molibden; kamienie naturalne: granit, marmur, piaskowiec itp.; ceramika: płytki ceramiczne i gresowe; guma i tworzywa sztuczne: m.in. poliuretan, poliamid, glastherm itp., materiały uszczelkowe i cierne; szkło: klejone, pancerne, warstwowe, walcowane itp..

Krawędzie przecinanych detali – w odróżnieniu od obróbki laserowej – nie ulegają odbarwieniom, utwardzeniu termicznemu oraz nie zachodzą w nich przemiany strukturalne będące skutkiem oddziaływania cieplnego. Cięcie wodą pozwala wykonać zarówno jedną sztukę, jak i wielotysięczną serię bez konieczności zakupu dodatkowych i drogich narzędzi. Urządzenia do cięcia wodą są sterowane numerycznie (CNC) oraz współpracują z oprogramowaniem CAD, co pozwala na najwłaściwsze rozmieszczenie ciętych elementów na posiadanym materiale pod kątem jego maksymalnego wykorzystania. Za pomocą tego rodzaju obróbki, można wykonywać skomplikowane wzory np.: posadzkowe z kamienia naturalnego i ceramiki, znaki firmowe, loga naścienne lub posadzkowe – kompozycje mieszane z kamienia, stali nierdzewnych, mosiądzu itp., meble, elementy wystroju wnętrz wykonywane jako kompozycje łączone z marmuru, granitu, drewna, szkła, stali nierdzewnej i mosiądzu, uszczelki wszelkiego typu z różnych materiałów (również zbrojonych), części maszyn i inne elementy wykonywane ze stali, aluminium, miedzi, mosiądzu.